Archive for Sierpień, 2012

Plac budowy po zakończeniu prac

Po zakończeniu budowy domu, plac wokół budynku nie przedstawia się zachęcająco. Wszędzie zalega gruz i inne elementy surowców. Bywa, że domownicy decydują się na zrównanie terenu po usunięciu większych elementów. Nie jest to dobrym pomysłem. Gdy później założy się w tym miejscu ogród, kopiąc rabatki trzeba będzie często usuwać, kamień, szkło i gruz. W przypadku posiadania małych dzieci, mogą one zranić się bawiąc na dworze. Warto więc przeznaczyć pewną kwotę na usuniecie wierzchniej warstwy ziemi i zastąpieniem jej inną. Daje to pewność, że w gruncie nie znajdą się niebezpieczne przedmioty. Kolejnym krokiem bo zakończeniu budowy jest zazwyczaj założenie ogrodu. Gdy grunt został już przygotowany, pierwszym krokiem jest wysianie trawy i posadzenie drzewek. Sadząc je, lepiej wykazać się wyobraźnią i przewidzieć ich rozmiar za kilka lat. Obecnie posadzenie obok siebie kilku młodych drzew może wyglądać atrakcyjnie i malowniczo, lecz w przyszłości będą one nie tylko kłopotliwe, ale też nie rozkrzewią się właściwie. Przed sadzeniem kwiatów warto zapamiętać w którym miejscy przebiegają linie elektryczne i wodociągowe. W przypadku kopania oczka wodnego, gdzie potrzebna jest pewne głębokość, Continue reading “Plac budowy po zakończeniu prac” »

Podbitka ostatnim elementem wykańczania dachu

Pokrywanie dachu jest pracą, którą może wykonać jedynie specjalista. Są to zwykle czynności wykonywane na dużych wysokościach, wymagające doświadczenia i pewnych umiejętności. Kolejnym elementem jest orynnowanie. Bez niego, wokół domu tworzą się nieestetyczne kałuże. Podbitka dachowa jest ostatnim elementem, po którego zakończeniu, można dopiero podziwiać całokształt wykonanej pracy. Jeśli jednak podbitka dachu jest pracą dla budowlańca, założenie jej na ganku nie nastręcz już tak wiele trudności. Wiele konsumentów, z uwagi na duża cenę decyduje się dziś na samodzielne wykonanie remontu czy naprawy. Ostatecznie proszą oni po pomoc znajomych, bądź osoby które już przeprowadzały u siebie takie prace. W przypadku podbitki, należy najpierw wymierzyć ilość potrzebnego materiału. Wszelkie łączenia i załamania dachu sprawią, że część surowca będzie musiała się zmarnować. Dlatego też, należy kupić kilka list panelowych więcej. Płaszczyznę do której będziemy je mocować należy wyrównać z użyciem poziomicy i cienkich listewek Panele mocuje się za procą śrub. Należy pamiętać by całą konstrukcje zaplanować tak, by kolejne panele zakrywały nieestetyczne zakończenia innych. Continue reading “Podbitka ostatnim elementem wykańczania dachu” »

Panele podłogowe, ich zalety i wady

Kolejnym produktem który szybko zyskał sobie wiele sympatyków na rynku europejskim są panele podłogowe. I w tym przypadku popularność zdobyły one dzięki cenie kilka razy niższej niż w przypadku tradycyjnej drewnianej podłogi. Gdy stawiamy dom, koszta są ogromne. Decyzja położenia w pomieszczeniach paneli, pozwala poczynić duże oszczędności. Na panele decyduje się dziś większość konsumentów. Są ona niedrogie i praktyczne. Ich zaletą jest warstwa dekoracyjna. Już bez wydawania dużych sum na drewniane i egzotyczne powierzchnie, można zakupić panele o frakturze wymarzonego drewna. Pozwala to szybko i nie dużymi kosztami zmienić wystrój pokoju. Do wad paneli podłogowych należy ich nie trwałość. W przypadku gdy użytkujemy je w salonie, będą one długo cieszyły nas swoją estetyka. Jeśli jednak zostaną one położone w kuchni, czy pomieszczeniu gospodarczym, już po kilku miesiącach będzie konieczna ich wymiana. Warstwa wierzchnia przez przesuwanie sprzętów ulega wytarciu. Podłoga zostanie uszkodzona szybciej jeśli będzie mieć kontakt z wodą. Panele ulegną wtedy przebarwieniu a na powierzchniach ukażą się wybrzuszenia. Warto więc przed ich zakupem, Continue reading “Panele podłogowe, ich zalety i wady” »

Wymiana okien drewnianych na plastikowe odpowiedniki

Wraz ze wzrostem popularności okien plastikowych, wielu konsumentów zdecydowało się na ich zakup. W części przypadków poprzednie- drewniane okna, nie przedstawiały złego stanu. Okna plastikowe zostały spopularyzowane przez sprzedawców ale też w większe mierze media. Konsumenci szybko przekonali się do nich. Okna plastikowe są szczelniejsze i wytrzymalsze pod pewnym względem od drewnianych. Instalowane w nich szyby wypełnione próżnią zapewniają doskonałą izolację i łatwość mycia. O popularności tego produktu przesądziła jednak cena. Jest ona o wiele niższa od drewnianych odpowiedników. Osoby zamożniejsze wciąż jednak wybierają naturalne produkty. Okna drewniane są ekologiczne i wprowadzają specyficzny nastrój. Pomimo wielu zalet, okna plastikowe nie są pozbawione wad. Najczęściej przyczyną ich wymiany jest uszkodzona uszczelka. Zaleca się oliwienie jej co pewien okres. Jednakże w przypadku użycia niewłaściwego środka, może to przynieść wręcz odwrotny skutek. Okna plastikowe nie można także naprawić. W przypadku drewnianych odpowiedników, wymiana uszkodzonego elementu nie było żadnym problemem. Uszkodzony plastikowy produkt można jedynie wymienić na inny model. Warto zaopatrzyć się w okna poza sezonem, Continue reading “Wymiana okien drewnianych na plastikowe odpowiedniki” »

Zmiany w wartości budynku przed sprzedażą

Jeśli planujemy sprzedaż domu, dobrze jest przed tym podnieść jego wartość. Jest to praktyka stosowana przez biura nieruchomości, jak i prywatnych sprzedawców. Polega to na dokonaniu drobnych bądź też większych zmian, wpływających znacząco na podniesienie wartości domu. Na zachodzie standardem jest posiadanie basenu obok domu. W Polsce jednak budowa go przy nieruchomości, nie zawsze zwiększa jego wartość. W Polsce pogoda bywa różna. Deszczowe i jesienne dni nie sprawiają jednak, że nie trzeba czyścić basenu gdy się go nie użytkuje. Co więcej, gdy opadają liście, basen szybko się zanieczyszcza. Budynek z basenem nie będą też chciały zakupić rodziny z dziećmi. Niesie to zagrożenie, szczególnie dla tych najmniejszych pociech. Remont kanalizacji czy wymiana instalacji elektrycznej jest kosztowniejszy, lecz sprzedaż domu bez poinformowania nabywcy o ich wadliwym działaniu bywa karalne. Najczęściej, skutkuje to anulowaniem umowy. Zwykle wartość domu podnosi się przez wymianę okien, położenie paneli czy też zakup kabiny prysznicowej. Nieuczciwi pracownicy biura nieruchomości, stosują te czynności również w odwrotnych sytuacjach. Jeśli budynek ma zakupić pracownik lub ktoś z jego rodziny, Continue reading “Zmiany w wartości budynku przed sprzedażą” »

Poszukiwanie ekipy budowlanej

Obecnie na rynku działa wiele dużych firm zajmujących się budową i remontem. Wysoko cenią one jednak swoje umiejętności i doświadczenie. Przeciętny konsument szuka tańszych usług. Mogą to być firmy działające na lokalnym rynku. Mimo jednak dużych szyldów reklamowych i reprezentacyjnego biura, może się okazać, że jakość prac nie jest już zadowalająca. Pierwszym krokiem w szukaniu ekipy budowlanej jest przegląd firm działających w mieście, oraz zapoznanie się z opiniami o nich. Łatwo wtedy odrzucić potencjalnych pseudo fachowców. Kolejnym korkiem jest zapytanie o rady znajomych i rodziny. Mozę się okazać, że korzystali oni w przeszłości z usług danej firmy i mogą oni udzielić nam informacji z pierwszej reki. Warto poświecić na to czas, gdyż niekompetentna ekipa budowlana sprawi, że stracimy nie tylko pieniądze ale też podczas wykonywania prac, będziemy przeżywać duży stres. Należy uważać jednak na gorące polecenia danej, a nie innej firmy. Może się okazać, że osoba zna danego kierownika i chce go polecić tylko ze względu na znajomości. Należy więc mieć i to na uwadze i ostatecznego wyboru dokonać samodzielnie kierując się opiniami, i informacjami z różnych źródeł. Continue reading “Poszukiwanie ekipy budowlanej” »

Zabezpieczenie i zagospodarowanie placu budowy

W zależności od ekipy budowlanej na placu budowy może panować większy bądź mniejszy ład. Zazwyczaj jednak surowce są tak rozmieszczone, by był do nich łatwy dostęp i nie zostały one uszkodzone przez inne prace. Bywa, że stawianie domu trzeba przerwać z uwagi na braki środków finansowych bądź nagły wyjazd. Wtedy też szczególnie należy zadbać o zabezpieczenie pozostałych surowców i samego placu budowy. W większych miastach są one szczególnie narażone na wandalizm i kradzieże. Jeśli nasza nieobecność będzie krótkoterminowa warto skorzystać z usług firm zajmujących się ochroną mienia. Postawienie prowizorycznego ogrodzenia również jest pewnym rozwiązaniem i może zniechęcić potencjalny element społeczny. Jedynie solidnie ogrodzone działki są bezpieczne. Warto jednak poprosić sąsiada o opiekę nad terenami lub pozostawić tam groźnego psa. Nie zapominając o jego dokarmianiu. Jeśli pomimo wyjazdu nie chcemy przerwać prac, lepiej nie przekazywać kluczy ekipie budowlanej. Możemy je zostawić zaufanemu sąsiadowi i to do niego pracownicy powinni się po nie zgłaszać każdego dnia. Pomimo nieobecności, warto często dzwonić i pytać kierownika o postępy prac oraz ewentualne trudności jakie napotkali. Wszystko to zwiększa jakość pracy ekipy, Continue reading “Zabezpieczenie i zagospodarowanie placu budowy” »

Tępo pracy na placu budowy

W sieci często pojawiają się krótkie pliki wideo pokazujące tępo w jakim powstają wieżowce i inne budynki w Japonii. Konstrukcja rośnie w oczach z dnia na dzień a pracownicy nowego biurowca szybko mogą kontynuować prace w nowym miejscu. Większość ekip budowlanych może jedynie zazdrościć takim pracownikom organizacji ale też technologii, jakimi się posługują. Możliwości zwykłych pracowników są niższe lecz w przypadku budowy domu liczy się jakość. Niewielka zwłoka w planie zazwyczaj nie wymaga usprawiedliwienia. Problem powstaje gdy fachowcy często przekraczają terminy. Niewielki okres opóźnienia nikogo nie powinien niepokoić, lecz jeśli nie widzimy żadnych postępów i pomimo ponagleń nie przynosi to zmian, lepiej rozwiązać umowę z takimi pracownikami. Prace mogą się przedłużać szczególnie wtedy, gdy zleceniodawca wyjeżdża na czas remontu czy budowy. Dlatego też, najlepszym wyjściem jest osobisty nadzór nad pracą. Przed zatrudnieniem ekipy warto zwrócić uwagę na komunikatywności i elastyczność pracowników. Niektórzy źle znoszą krytykę oraz wprowadzane zmiany. Bywa, że kierownik budowy nie zgadza się z zmianami argumentując to normami budowlanymi lub tradycją w budownictwie. Biorąc jednak pod uwagę, Continue reading “Tępo pracy na placu budowy” »

Koszty budowy domu oraz możliwe oszczędności

Wydaje się że obecnie, gdy żyjemy w czasach gdzie informacja jest najważniejsza, oszacowanie kosztów budowy domu nie jest dużym problemem. W przypadku takiego przedsięwzięcia nie da się jednak przewidzieć wszystkiego. Kłopoty z instalacją kanalizacyjną czy wadliwy materiał, mogą zwiększyć koszta. W trakcie prac często trzeba dokupić surowce, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Po oszacowaniu w przybliżeniu kosztów należy przygotować się, że w rzeczywistości kwota ta może być wyższa o trzydzieści procent. Bardzo rzadko zdarza się, że wydatki na budowę zamykają się w pierwotnie oszacowanej puli. W trakcie wykonywania prac, jak i przed nimi, można poczynić pewne oszczędności. Dotyczą one zakupu surowców. Poszukiwanie tańszych materiałów na własną rękę może nie okazać się jednak korzystne. Pracownicy budowlani mogą w własnym zakresie zakupić niezbędne surowce. Często dzięki częstym zakupom mają oni spory rabat na materiały. Warto więc przedyskutować tą sprawę z kierownikiem budowy. Zasadą jest, że na budowie domu się nie oszczędza. Postawienie cieńszej ścianki lub użycie słabszych jakościowo materiałów, w przyszłości da się we znaki. Może to zwiększyć opłaty za ogrzewanie lub w najgorszym wypadku wymusić dodatkowy remont. Continue reading “Koszty budowy domu oraz możliwe oszczędności” »

Stawianie własnego domu i związane z tym czynności

Budowa przysłowiowych czterech kątów jest przedsięwzięciem odpowiedzialnym i długoterminowym. Aby nasze plany doszły do skutku, a wynik był zadowalający, należy samą budowę zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Najlepiej poszczególne czynności i zadania podzielić na terminy. Najpierw konieczny jest termin do którego wykona się podstawowe czynności, jak znalezienie odpowiedniej działki czy otrzymanie pozwolenia na budowę. Druga faza polega na znalezieniu solidnej ekipy budowlanej oraz zakupie materiałów. W trzecim etapie zleceniodawca nadzoruje jedynie pracowników i zgłasza ewentualne nieścisłości bądź zmiany które powstają na bieżąco. Zanim jednak zaczniemy szukać odpowiedniego miejsca, musi powstać plan. Nie jest to tylko projekt budynku ale też kosztorys. Projekt można zmówić. Wystarczy wtedy przedstawić w biurze projektanta swoje oczekiwania i poczekać aż pracownicy dostosują normy budowlane do naszych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na praktyczność i zrezygnować z niepotrzebnej i często kłopotliwej ekstrawagancji. Gotowy projekt można zakupić nawet w sieci. Wtedy jednak otrzymamy budynek jakich wiele jest w sąsiedztwie. Nie będzie to nic oryginalnego i wchodząc do sąsiada może się okazać Continue reading “Stawianie własnego domu i związane z tym czynności” »