Archive for Lipiec, 2013

Zbieranie dokumentacji na budowę domu wymaga od nas sporo czasu

Będąc właścicielem działki możemy wybudować sobie swój własny, wymarzony dom. Jeśli jest to teren rolny, na początek musimy go uzbroić, czyli nasza działka powinna mieć dostęp do kanalizacji wodociągowej i elektrycznej. Jeżeli ziemia jest już uzbrojona, zgłaszamy się do starosty w Urzędzie Gminy i składamy podanie o pozwolenie zabudowy naszej działki. Do tego będą nam potrzebne plany budowy zaprojektowane przez zawodowego architekta oraz akt własności tejże nieruchomości, czyli oświadczenie, że działka jest naszą własnością. Po tej czynności pozostaje nam czekanie na wydanie decyzji przez starostę. Jeśli będzie negatywna, zostanie nam wypisany powód takiej a nie innej odpowiedzi i jak tylko będziemy w stanie spełnić odpowiednie wymagania, możemy znów starać się o pozwolenie składając ponownie wniosek z naniesionymi poprawkami. Jeżeli odpowiedź będzie dla nas pozytywna odczekamy jeszcze dwa tygodnie, aby cała procedura uprawomocniła się i będziemy mogli zabrać się do budowy naszego domku. Wszystkie czynności związane z otrzymaniem pozwolenia nie są trudne, ale jednak wymagają od nas poświęcenia sporo czasu. Są to jednak sprawy, które muszą być wykonane, czy nam się to podoba, czy nie ponieważ postawienie domu bez uzyskania pozwolenia otrzymamy do zapłacenia bardzo wysoką grzywnę, a nasz budynek nawet jeśli będzie wykończony, może nawet zostać zburzony. Z tego powodu, zanim pomyślimy o stawianiu fundamentów, musimy zarezerwować trochę czasu na działania prawne z tym związane.

Czym jest ściana szkieletowa

Istnieje wiele rodzajów ścian. Jednym z nich jest tak zwana ściana szkieletowa. Jest to tego rodzaju ściana, której wszystkie elementy konstrukcyjne są oddzielone od wypełnienia wykonanego zazwyczaj z mało wytrzymałych materiałów budowlanych. Jeżeli chodzi o konstrukcje drewniane to można w nich wyróżnić ścianę o szkielecie drewnianym wypełnione trzciną. Jest ona wypełniona trzciną lub słomą zmieszaną z formą gliny. Inny rodzaj ścian szkieletowych to te, których szkielet jest zbudowany z drewna. Zazwyczaj jest wypełniona cegłą. Istnieje jeszcze jeden rodzaj ścian stworzony z bali i desek. Składa się ona z wielu pionowych słupków wykonanych z bali, której wysokość nie może przekraczać wysokości kondygnacji całego budynku. Owe bale są usztywnione w swoich narożach specjalnie zastosowanymi do tego celu zastrzałami. Nad otworami okiennymi oraz drzwiowymi zazwyczaj umieszcza się rygle nadotworoewe. To wszystko są to metody stosowane jeszcze dzisiaj, ale raczej tylko przez ludzi, którzy chcieliby, aby ich dom był zbudowany zgodnie ze starymi modelami domostw. MA to oczywiście swój urok, ale celowe niewykorzystywanie zdobyczy technologicznych ludzkości nie jest zbyt mądre. Po co budować ściany wypełnione trzciną skoro można zrobić w sposób dużo szybszy, wydajniejszy i przede wszystkim bezpieczniejszy. Niestety, istnieją jeszcze ludzie, którzy chcą budować w takim stylu nie zważając na grożące im wszystkim mieszkańcom takich budynków niebezpieczeństwa. Zazwyczaj są to fani historii oraz ponownego jej przeżywania. Warto, więc zastosować nieco bardziej nowoczesne sposoby budowania domu.

Czym jest ściana

Każdy dom musi posiadać ściany. Warto jednak dowiedzieć się najpierw, czym ściana tak naprawdę jest. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że aby dom był dobrze wykonany i nie ulegał częstym awariom budowlanym ściany muszą być odpowiednio zabezpieczone oraz dobrze zaplanowane. Otóż ściana jest to tak zwana przegroda, która oddziela środowisko zewnętrzne od wewnętrznego. Mówiąc prościej dzięki ścianom możliwe jest odseparowanie jednego pomieszczenia od drugiego dając mieszkańcom takiego domu pewną dozę prywatności. Jest to element stosowany tylko i wyłącznie wewnątrz budynku i może być elementem konstrukcyjnym całego budynku. Przeważnie ściany nie przybierają formy jednej gładkiej i równomiernie ukształtowanej płaszczyzny. Częściej można spotkać się z tym, że są na nich powieszone różne elementy dekoracyjne lub inne mające za zadanie poprawę wyglądu tej płaskiej powierzchni. Zazwyczaj są to między innymi otwory drzwiowe, okienne, wszelkiego rodzaju progi i nadproża. Nierzadko można również spotkać się z elementami takimi jak attyki, gzymsy cokoły, parapety okienne oraz filary międzyokienne. Jak więc widać ściany oprócz swojej najważniejszej funkcji, czyli odseparowywania poszczególnych elementów pomieszczenia pełnią również rolę czysto użytkową w postaci czegoś, w czym można zamontować wiele użytecznych do działania domu elementów? Dużą zaletą ścian jest stosunkowa łatwość w ich stawianiu. Wystarczy elementarna wiedz z zakresu budownictwa.

Czym jest podciąg

Większość ludzi budujących dom nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważnym elementem jego konstrukcji jest podciąg. Otóż podciąg jest bardzo specyficznym elementem konstrukcyjnym, który zazwyczaj przypomina swoistego rodzaju podporę dla stropu lub belek nośnych. Jego zadaniem jest przenoszenie obciążenie i przekazywanie go na inne elementy nośne. Można, więc powiedzieć, że spełnia podobną role, co ściana nośna umieszczona pod stropem. Różnicą między tymi dwoma elementami konstrukcyjnymi domu jest fakt, że podciągu używa się, gdy ściana nośna jest niepożądaną przegrodą pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki stosowaniu podciągu można zwiększyć rozpiętość stropów a co za tym idzie pomieszczeń. Dzięki swojemu dosyć kameralnemu wyglądowi oraz temu, że można go zauważyć tylko będąc kilkadziesiąt centymetrów od stropu podciąg jest często stosowany, ponieważ nie psuje wyglądu ani stylistyki. Istnieją metody, dzięki którym podciąg może być elementem niewidoczny. Taki rodzaj podciągu nazywa się podciągiem ukrytym. Zazwyczaj do takiego efektu dochodzi się poprzez uzyskanie podobnej do grubości stropu wysokości podciągu. Podciągi zazwyczaj są elementami wykonanymi z żelbetonu, stali lub elementów drewnianych. Jak więc widać bardzo ciężko zrezygnować z podciągów ze względu na to, że jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym całego domu nie da się uniknąć jego zastosowania? Przed samodzielnym zabraniem się do budowy warto jednak dowiedzieć się, co nieco na temat tego zmyślnego elementu konstrukcyjnego. Bez tego można narobić sobie dosyć dużych problemów.

Czym jest wspornik

Spośród wszystkich elementów konstrukcyjnych domu jednorodzinnego jednym z ważniejszych jest wspornik. Mało, kto jednak zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest to element. Otóż wspornik jest elementem architektonicznym, który pełni funkcję podpierającą. Jego głównym zadaniem jest podtrzymanie elementu, który wystaje poza ścianę. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju posągach oraz żebrach sklepień znajdujących się poza budynkiem. Zazwyczaj wsporniki produkowało się z cegły, kamienia lub rzadziej z drewna. W dzisiejszych czasach wsporniki nie są już tak popularne, ale mimo wszystko czasem można jeszcze spotkać tego typu elementy. Szczególnie w domach stylizowanych na starsze niż są w rzeczywistości. Istnieje oczywiście cały czas potrzeba korzystania ze wsporników przy budowaniu balkonów lub innych tego typu wystających elementów, ale dochodzi się do tego trochę innymi metodami niż te stosowane w przeszłości. Jeżeli, więc macie w planach zbudowanie domu to warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób będą wspierane wszystkie elementy wychodzące poza ścianę. Szczególnie, jeżeli macie zamiar wybudować budynek będący stylizowany na starszy niż jest. W takiej sytuacji warto by było zastosować wsporniki pasujące do całej budowli, czyli niewyróżniające się. Niestety tworzenie budynku w starym stylu jest stosunkowo drogie i nie każdego na nie stać. Zazwyczaj podejmują się tego osoby, które posiadają dużo pieniędzy i nie martwią się tym, że budowa domu pochłonie większość ich oszczędności.

Czym jest belka

Belka większości ludziom nie kojarzy się w żadnym stopniu z budownictwem. Jest to powszechny błąd, ponieważ belka wbrew pozorom jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym całego budynku. Jeżeli chodzi o budownictwo to definicją belki jest skośny lub poziomy element, który przyjmuje obciążenia z powierzchni poziomych. Potem to obciążenie jest kierowane na podpory, które stanowią ściany, słupy, filary lub kolumny. Jeżeli chodzi o pracę, które wykonuje belka to jest to zginanie oraz ścinanie. Zazwyczaj ten element całego budynku jest wykonany z drewna, stali, betonu, żelbetu lub nawet z kamienia. Jest to oczywiście stosunkowo rzadkie rozwiązanie. Belkę wykorzystywaną w budownictwie nazywa się czasem prętem zakrzywionym w planie. Na belki mówi się bardzo różnie biorąc pod uwagę budownictwo. Wszystko zależy od tego gdzie są umiejscowione oraz jaką mają pełnić funkcję w budowanym obiekcie. Nie zmienia to jednak faktu, że jakby jej nie nazwać to zawsze będzie jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych całego budynku. Bez nich ściany nie byłyby podtrzymywane ani zabezpieczone przed ewentualnym zawaleniem się. Ważne, ale dobrać odpowiednie do budynku, jaki chcemy wybudować belki. Dobrze jest w tej kwestii zasięgnąć rady u jakiegoś doświadczonego budowlańca. Taki człowiek dysponując dużym doświadczeniem na pewno sobie poradzi z rozstrzygnięciem tej bardzo ważnej kwestii. Jest to bardzo ważny krok ze względu na to jak ważne jest, aby belki były wykonane poprawne.

Czym jest stropodach

Mało, kto spośród budujących dom zdaje sobie sprawę z tego, czym jest stropodach. Wbrew pozorom jest to element obowiązkowy każdego domu, ponieważ bez niego nie mógłby on istnieć. Otóż stropodach jest specjalnego rodzaju stropem znajdujący się ponad ostatnią kondygnacją domu. Zazwyczaj spełnia również funkcje samego dachu. Cechą, która wyróżnia tego typu rozwiązanie jest brak popularnego poddasza. Stropodachy można podzielić ze względu na kilka czynników konstrukcyjnych oraz fizycznych. Zatem pierwszym rodzajem stropodachu jest tak zwany wentylowany. Jest on szczególnie popularny w budownictwie mieszkaniowym. Drugi typ to stropodachy pełne. To rozwiązanie jest najczęściej wykorzystywane w budownictwie przemysłowym. Trzecim stropodachem jest stropodach pełny, który są zbudowane z dwóch warstw. Pierwszą warstwą jest ta konstrukcyjna. Druga to warstwa paraizolacji, która nie jest stosowana w każdym wypadku. Często ten element jest wykonany z folii lub papy. Z kolei stropodachy wentylowane są zazwyczaj zbudowane z warstwy konstrukcyjnej, warstwy paraizolacji, termoizolacji oraz przestrzeni powietrznej, która jest wentylowana lub odpowietrzana z zależności od potrzeby. Jak więc widać istnieje całą gama stropodachów, które są obowiązkowym elementem każdego domu? Oprócz swojej oczywistej roli, czyli bycia dachem jest on bardzo ważny, jako element bezpieczeństwa całej konstrukcji. Dlatego właśnie nie warto oszczędzać na tym elemencie. Generalnie nie należy oszczędzać na niczym, co jest związane z budową domu. Może to w konsekwencjach prowadzić do tragicznego finału.

Rodzaje stropów budowlanych

Strop, jako bardzo ważny element konstrukcyjny odpowiedzialny za bezpieczeństwo poszczególnych kondygnacji domu można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym i najważniejszym jest strop belkowy. Jest to najpowszechniejsze zastosowanie tego elementu konstrukcyjnego budynku mieszkalnego. Elementem nośny są w tym wypadku belki, które są ułożone równolegle do siebie. Oparte na nich są wszelkie elementy wypełniające oraz warstwy podłogowe. Belki zazwyczaj są drewniane, betonowe lub ceramiczne. Kolejnym rodzajem stropu jest strop płytowy. W tym rozwiązaniu elementem nośnym jest wykonana z żelbetonu płyta. Zazwyczaj jest ona zbrojona w sposób krzyżowy lub jednokierunkowy. Innym rodzajem stropu wykorzystywanego w domkach jednorodzinnych jest strop płytowo-żebrowy. W tym specyficznym typie elementem nośnym całej konstrukcji są żebra równolegle do siebie ułożone oraz oparte na ścianach. Taki strop wykonuje się bezpośrednio na przy pełnym deskowaniu. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że do jego budowy potrzebne jest dużo więcej betonu niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Ostatnim rodzajem stropów jest tak zwany gęsto żebrowy. W nim elementem nośnym są specjalnie zaprojektowane żebra, umieszczone na podporach. Dodatkowym wzmocnieniem jest przestrzeń znajdująca się między belkami, którą wypełnia się pustakami ceramicznymi, betonowymi lub gipsowymi. Beton, który jest wypełnieniem przestrzeni pomiędzy pustakami tworzy specyficzne żebra oraz warstwę nadbetonu.

Czym jest strop

Bardzo ważnym elementem budowy domu jest strop. Niestety tylko niewielu ludzi wie, czym on tak naprawdę jest i jakie są rodzaje tego elementu konstrukcyjnego. Otóż strop jest to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest oddzielanie poszczególnych kondygnacji budynku. Oprócz tego strop pełni jeszcze kilka ważnych funkcji. Pierwszą z nich jest przenoszenie obciążenia stałe. Chodzi o tak zwany ciężar własny oraz ciężar ścianek działowych. Kolejna bardzo ważną funkcją stropu jest przenoszenie obciążenia użytkowego. Chodzi tutaj o wszelkie ciężary, których generatorami są meble, wyposażenie, towary lub nawet osoby. Istnieje oczywiście norma mówiąca, jakie obciążenie może mieć strop. Norma ta w żadnym wypadku nie może być przekroczona pod groźbą zawalenia się i katastrofy budowlanej. Kolejna funkcja to zwiększenie poziomu sztywności budynku, tak, aby nie kiwał się ani nie przesuwał. Zadaniem stropu jest również ochrona pomieszczenia przed nadmiernym przenikaniem dźwięku i ciepła pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Pomaga również stworzyć podłoże dla wszelkich posadzek oraz podłóg. Ostatnią, ale chyba najważniejszą funkcją stopu w domu jest ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia w czasie pożaru. Jak więc widać strop jest bardzo ważną dla poprawnego funkcjonowania domu konstrukcją, bez której cały budynek mógłby być zagrożony a razem z nim jego mieszkańcy? Nie należy, więc oszczędzać na tego typu elemencie i wykonać go w bardzo dokładny i skrupulatny sposób.

Czym jest więźba

Gdy dom jest już prawie gotowy zostaje jedna z najtrudniejszych czynności towarzyszących budowie obiektu mieszkalnego. Chodzi o malowanie. Na pozór jest to bardzo łatwy do wykonania element. Nic bardziej mylnego. Spośród wszystkich czynności budowlanych towarzyszących budowie domu jednorodzinnego to właśnie malowanie bardzo często przysparza największej ilości problemów. Chodzi przede wszystkim o wybranie dobre farby. Producenci kuszą nas kolorowymi reklamami, w których szczęśliwa rodzina zajmuje się malowaniem pokojów. Otóż nie ma o wiele wspólnego z rzeczywistością. Chodzi o to, że dom pełen jest zakamarków, załamań oraz trudno dostępnych miejsca. Aby, więc pomalować tak nieregularną przestrzeń trzeba posiadać umiejętności malowania na bardzo dużym poziomie. Wielu inwestorów decyduje się na zatrudnienie do tego celu ekipy malarzy fachowców, którzy dają gwarancję swojej pracy. Jeżeli jednak decydujemy się na malowanie samodzielne to musimy pamiętać o tym, żeby wybrać dobrą farbę. Dobra farba to taka, która po upływie roku lub dwóch będzie jeszcze w dobrym stanie. Bardzo często można zauważyć, że farby mocno reklamowane oraz stosunkowo drogie wykazują się dosyć niską trwałością szybko ulegają odpryskiwaniu. Warto, więc zaopatrzyć się w farbę nie tyle, co drogą, ale dobrą. Najlepszym sposobem na dowiedzenie się, która farba jest dobra jest popytanie wśród znajomych lub poczytanie forów internetowych. Tam można odnaleźć wiele potrzebnych informacji z zakresu malowania domu, ale i jego budowania.